Vas megyei receptek

 
 

HAJDINÁS VARGÁNYA LEVES

Hozzávalók:
1 marékszárított vargánya vagy 1,5 marék nyers vargánya, 1,5 bögre hajdinakása, 3 szál sárgarépa, 3 szál petrezselyem, diónyi zeller, 1 vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 zöldpaprika, 1 mokkáskanál pirospaprika, 1 babérlevél, 2-3 szem egész bors, 2-3 tárkonylevél vagy 1/2 mokkáskanál szárított tárkony, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 szál lestyánlevél vagy 1-2 szál zellerlevél, 1 evőkanál zsír, só

A zsíron megpirítjuk a zöldségeket, hagymát, hozzáadjuk a pirospaprikát, fűszereket (szárított tárkony és 1/2 csokor petrizszöld kivételével), és felengedjük 1,5 liter vízzel. A megmosott, nyers vargányát beletesszük, a szárított vargányát kicsit leöblítjük, úgy tesszük a levesbe. 15 perc főzést követően hozzáadjuk az előzőleg megmosott és 3-4 órát áztatott hajdinát. 10-12 percig főzzük, és hozzáadjuk a tárkonyt, a 1/2 csokor apróra vágott petrizszöldet, és még 1-2 percig főzzük. A lestyánlevelet, zellerlevelet kivesszük.

TÁMÁDLI

A támádli hasonló étel, mint a palacsinta, csak tepsiben sütik, nem annyira édes és csak otthon lévő alapanyagok kellenek hozzá. Forró teával a vasárnapi reggelik kötelező eleme. Ez a recept a vendvidéki és vas megyei receptek nevű tematikus hetünk részeként jelenik meg.

Hozzávalók:

3 tojás
kb. 6-7 evőkanál liszt
kb. 2-2,5 dl tej
csipet só
kevés cukor
étolaj

Elkészítés:

A tojást ízlés szerinti cukormennyiséggel és csipetnyi sóval elkeverem, folyamatosan hozzáadom a kb. 4 púpozott evőkanálnyi lisztet és annyi tejjel hígítom fel, hogy palacsinta állagú tésztát kapjak (kb. 2-2,5 dl).    Egy tepsibe kevés étolajat öntök, majd előmelegítem, még nem forró hőmérsékletűre. Beleöntöm az elkészített tészta felét, egyenletesen elosztva a tepsiben. A tetejét még egy kevés olajjal meglocsolom és forró sütőben addig sütöm, míg a tészta fel nem hólyagosodik.    A sütőből kiszedve négy, vagy hat részre vágom a támádlit, majd forró teával azonnal tálalom. Régen borral, vagy pálinkával ízesített forró teát ittak hozzá. A tészta másik felét is hasonló módon sütöm meg.

DÖDÖLLE

Az igazi dödölle kicsit rugalmas textúrájú, jó illatú és ízletes köret, melyet bátran kínálhatunk mindenféle húsétel, pörkölt, pecsenyék mellé köretként. Ez a recept a vendvidéki és vas megyei receptek nevű tematikus hetünk részeként  jelenik meg.

Hozzávalók:

kb. 1 kg burgonya
liszt
zsiradék
1 fej vöröshagyma

Elkészítés:

A kb. 1 kg burgonyát megpucolom, vékony karikákra vágom és sós vízben készre főzöm. Amikor a burgonya megpuhult, leöntöm róla a vizet, de kb. 1 ujjnyi vizet hagyok az alján. Visszarakom a tűzhelyre és kb. 4-5 kanál lisztet szórok rá.  Burgonyatörővel összetöröm a burgonyát, de közben kis lángom még főzöm a masszát, így a liszt belefől a burgonyába. Amikor az egész keményebb masszává áll össze, akkor zsiradékot hevítek egy tepsiben a tűzhelyen, majd kanállal beleszaggatom a burgonyás masszát.  Kb. 10 percnyi közepes lángon való sütés után a tepsit beteszem a sütőbe és ízlés szerint aranybarnára, vagy pirosra sütöm. Közben néhányszor megkeverem, a dödöllék felszívják a zsírt és a végére önállóan is galuskaszerűen elválnak egymástól.  Tányérra szedem és húsételekhez kínálom.

VARGÁNYÁS LANGALLÓ

Hozzávalók:

50 dkg liszt, 3 dkg élesztő, 2 dl tej, 1 teáskanál cukor, 1 evőkanál só, 30 dkg vargánya, a dagasztáshoz további langyos tej, 1 fej vöröshagyma, fél dl étolaj, 1 paradicsom, 1 paprika, 1 teáskanál só, 1 teáskanál őrölt paprika, kis csokor petrezselyem zöldje, lestyán, 15 dkg sajt, a tepsi kikenéséhez sertészsír.  Az élesztőt cukros, langyos tejben felfuttatjuk. A lisztbe sót szórunk, majd a megkelt élesztővel, és további langyos tejjel összegyúrjuk. Amikor megfelelő, sima kenyértésztát kaptunk, akkor liszttel megszórjuk a tetejét, és ruhával letakarva, meleg helyen, legalább negyed óráig pihentetjük. Ebből a tésztából tárcsán, szabad tűzön lepényeket süthetünk. Amennyiben langallót készítünk, akkor a megkelt tésztát tepsi nagyságúra kisodorjuk, kizsírozott tepsibe helyezzük, és megkenhetjük a következő vargányás ízesítéssel:
A vöröshagymát megtisztítjuk, felkockázzuk, olajban megpároljuk. A felszeletelt gombát ráborítjuk, és lepirítjuk. Ízesítjük cikkekre vágott paradicsommal és paprikával, sóval, őrölt paprikával, majd addig főzzük, míg elfő a leve. Utoljára apróra vágott petrezselymet és lestyánt adunk hozzá. Ezt a finom gombapörköltet kenjük a tészta tetejére, reszelt sajttal az egészet beborítjuk, és sütőben megsütjük.

PINCEPÖRKÖLT

Hozzávalók: (20 főre)

4 kg sertéslapocka, 50 dkg sertészsír, 50 dkg vöröshagyma, 5 kg burgonya, 5 dkg őrölt fűszerpaprika, 20 dkg tv-paprika, 20 dkg paradicsom, 1 babérlevél, 1 teáskanál őrölt feketebors, 1 teáskanál őrölt kömény, 1 teáskanál őrölt szerecsendió, 1 kávéskanál kakukkfű, 5 gerezd fokhagyma, só, 2 dl vörösbor.  

A húst nagyobb kockákra vágjuk, és átmossuk. A vöröshagymát megtisztítjuk, felkockázzuk, zsírban üvegesre pároljuk. Lehúzzuk a tűzről, belekeverjük az őrölt paprikát, és felengedjük egy liter vízzel.  Ebbe tesszük bele a feldarabolt húst, dobunk rá egy babérlevelet, és másfél órán át főzzük.  Közben a paprikát, paradicsomot és krumplit felkockázzuk, és a félkész pörkölthöz adjuk. Fűszerezzük borssal, köménnyel, szerecsendióval, kakukkfűvel, zúzott fokhagymával. Ízlés szerint sózzuk, és amikor már megfőtt (kb. fél óra múlva) 2 dl vörösbort öntünk bele.

SERTÉSSZELET SÖRBUNDÁBAN

Sertésszelet bundázva, egy kevés sörrel megbolondítva az ízeket. Bármilyen körettel nagyon finom. A recept a vendvidéki és vas megyei recepteket bemutató tematikus hetünk 7. receptje.

Hozzávalók:

7-8 szelet sertéskaraj, vagy jobb minőségű comb

őrölt feketebors
vegeta
2-3 gerezd fokhagyma
1 evőkanál mustár
2 evőkanál étolaj
sör
3 tojás
liszt

Elkészítés:

A hússzeleteket kiklopfolom és sűrűn beirdalom, hogy előbb átsüljön később. Sóból, borsból és vegetából egyszerű fűszerkeveréket készítek, majd ezzel a hússzeleteket megszórom. 

Mustárból, a zúzott fokhagymából és étolajból készült páccal a hús mindkét felét bekenem, vigyázok, hogy ne vastagon kenjem be. A hússzeleteket egymásra fektetve 1-2 órán át hagyom összeérni, pácolódni.

A tojásból, lisztből és sörből hígabb palacsintatésztát csinálok. A hússzeleteket előbb megforgatom lisztben (így a bunda később nem sül le a hússzeletekről), majd a sörös tésztában, és a tésztából kivéve egyből a felhevített zsiradékba teszem. A hússzeletekről a sütés előtt egy kicsit le kell csorgatni a tésztát, vagy nagyon vastag lesz a bunda. Sütés után lecsepegtetem a hússzeleteket és főtt rizzsel, vagy más hagyományos körettel tálalom.

VÉRES ÉS MÁJAS HURKA ( DISZNÓTOROS)

A hurka a disznóvágások egyik kötelező kelléke, számos változata közül a Vendvidéken legtöbbször véres-, májas- és fehér hurka készül. Ez a hurka változat leginkább abban különbözik a magyarországi henteseknél kapható változattól, hogy nincs benne kömény. Ez a recept a vendvidéki és vas megyei recepteket bemutató sorozatunk 8. receptje.

Hozzávalók:

1 sertésfej
1,5 kg rizs
őrölt feketebors
majoránna
3 fej vöröshagyma
1 fej fokhagyma

pirospaprika
friss sertésvér
1 lebeny sertésmáj

Elkészítés:

A félbevágott és megpucolt sertésfejet megfőzzük egy kondérban, majd lefejtjük a csontokról egy tálba. Közben a rizst egy textil zsákba tesszük és a fej mellé téve majdnem készre főzzük (3/4-es főttség, hogy a hurka későbbi abálása közben ne főljön túl a rizs). A vöröshagymát kockára vágjuk, és kevés zsiradékon megdinszteljük, figyelünk, hogy ne piruljon meg, mert akkor más ízű lehet a hurka. A májat egészben rövid időre szintén megabáljuk.

A fejről leszedett részeket húsdarálón ledaráljuk, darálás közben a dinsztelt hagymát is beadagoljuk a darálóba. A májat feldaraboljuk, majd szintén ledaráljuk a végén egy külön tálba.

A főtt rizst két részre választjuk. Az egyik feléhez hozzáadjuk a ledarált májat, és a fejhús felét, majd megfűszerezzük. Sózzuk, borsozzuk, ízlés szerinti mennyiségben majoránnát adunk hozzá, illetve ha szeretjük, akkor egy-két gerezd fokhagymát is összezúzva. A fej főzővízéből, az abáléből a keverékhez merünk, hogy lágyabb masszát kapjunk. Ha túl kemény marad, akkor a hurka sütés után olyan lesz, mint a fűrészpor.

A hurka masszát hurkatöltőbe rakjuk és sertésbélbe töltjük, kötözzük. A töltéskor lazán töltjük a belet, nem keményre, hiszen a rizs megdagad az abáláskor és ekkor szétdurran a hurka.

A másik fél rizshez adjuk a maradék fejhúst, sózzuk, borsozzuk ismét, majd majoránnát és ízlés szerint fokhagymát, illetve kb. egy teáskanálnyi pirospaprikát adunk hozzá, az íze miatt. A keverékhez öntünk még kb. 3-5 dl friss sertésvért és a főzővízből (abáléből), majd elkeverjük a masszát. Ismét egy lágy keveréket kell kapnunk. Ezután sertésbélbe töltve most véres hurkát kapunk. 

Tiszta vizet rakunk fel a kondérba, majd amikor már forró, óvatosan belerakjuk a hurkákat és lassú tűzön főzzük, a víznek nem szabad forrnia. Figyelni kell, hogy csak egy réteg hurkát tegyünk be, különben nem jön fel a hurka a víz tetejére és megint csak szétdurran. A kondér aljára szokás egy fedőt is tenni, így a hurka nem sül le közvetlenül a kondér aljára.

A hurka akkor van kész, amikor feljön a víz tetejére, ekkor óvatosan kiszedjük és hűlni hagyjuk, később a fagyasztóba csomagoljuk.  Sütéskor kiolvasztjuk és közepes hőmérsékleten készre sütjük.

FÁNK KOVÁSSZAL

Hozzávalók a kovászhoz: 15 deka liszt, 4 deka élesztő, annyi langyos tej, amennyit felvesz. A tésztához: 3 deci tej, 6 deka cukor, 6 tojás sárgája, 45 deka liszt, csipetnyi só, kevés reszelt citromhéj, egy evőkanál erős rum, 9 deka olvasztott margarin.
A lisztből és az élesztőből langyos tejjel kovászt keverünk – ne legyen túl híg –, és kelni hagyjuk. Míg kel, habüstben a tejet a cukorral és a tojássárgákkal tűzhely szélén felhevítjük, majd a tűzről levéve addig keverjük, amíg kihűl. Ekkor hozzákeverjük a megkelt kovászt és még 45 deka lisztet, a sót, a citromhéjat és a rumot, jól kidolgozzuk, majd hozzáadjuk az olvasztott vajat és azzal is jól eldolgozzuk. Lisztezett deszkára tesszük és ujjnyi vastagra kinyújtjuk.

Fánkszaggatóval kiszaggatjuk, lisztezett deszkára tesszük, és egy óráig meleg helyen kelni hagyjuk. A fánkok közepébe egy kis mélyedést nyomunk, forró olajban megsütjük.

 

KÖLESKÁSA PRÓSZA KORMIN SZŐLŐVEL

Hozzávalók:

2,5 dl köles, 5 dl tej, 4 tojás, 3 púpos evőkanál cukor, csipetnyi só, 1 púpos evőkanál sertészsír. A tetejére: egy fürt szőlő, 1 dl szőlőlekvár, 1 dl tejföl. A tepsihez egy evőkanál sertészsír.


A kölest vízben kétszer átmossuk, leszűrjük, és egy edényben fél liter tejjel, csipetnyi sóval feltesszük főni.  Amikor elkészült, kihűtjük.   

A tojásokat szétválasztjuk. a sárgákat habosra keverjük a cukorral és a zsírral. A fehérjékből kemény habot verünk.  A kölesbe először a sárga tojásmasszát keverjük, majd óvatosan beleforgatjuk a habot is.  A sütőedényt kizsírozzuk, és beleborítjuk a kölest. A tetejét megrakjuk szőlőszemekkel, megcsepegtetjük lekvárral és tejföllel.  Előmelegített sütőben kisütjük.
Hűlni hagyjuk, ízlés szerint porcukorral megszórhatjuk a tetejét, és kínáljuk.
A köleskása prósza bármilyen gyümölccsel, vagy lekvárral elkészíthető.

 

ABÁLT SZALONNA

Hozzávalók:

1,5 kg húsos tokaszalonna vagy császárszalonna, 2-3 vöröshagyma, 1 teáskanál egész bors, 4-5 babérlevél, 1 nagy fej fokhagyma, 1 evőkanál őrölt pirospaprika, 3 teáskanál só, étolaj.

Elkészítés:

Az alaposan megmosott szalonnát egészben, bőröstül akkora edénybe tesszük, amibe bőven belefér. Annyi vizet öntünk rá, amennyi legalább öt centire ellepi. Hozzaádjuk az egész vöröshagymát, a borsot, a babérlevelet és két teáskanál sót. A fokhagymáról leveszünk 2-3 gerezdet, ezeket félretesszük, a többit keresztben félbevágjuk, és azt is a vízbe dobjuk.

A szalonnát éppen gyöngyözve forró vízben kb. 2 óra alatt puhára főzzük (közben az elpárolgó vizet folyamatosan pótoljuk), majd kihűtjük.

A pirosparikához hozzáadjuk a félretett fokhagymát finomra reszelve, egy teáskanál sót és annyi olajat, amennyivel krémesre tudjuk keverni. A kihűlt szalonna minden oldalát bekenjük a paprikával, majd legalább egy éjszakára hűtőbe tesszük. Amíg el ne fogy, hűtve tároljuk.

 

ŐRSÉGI ÉTELEK:

Rántott leves kaporral

Laza rántást készítünk. Ha kissé lehűlt, egy marék apróra vágott kaprot teszünk bele. Hideg vízzel felengedjük, sózzuk. Forrás után pár kanál búzadarát szórunk bele, ha összefőtt, tejfölt is adhatunk hozzá.

Hajdinamálé

Két csésze hajdinalisztet, egy kávéskanálnyi sót, két evőkanálnyi cukrot és két csésze aludttejet jól összekeverünk. A híg pépet jól kizsírozott tepsibe töltjük, tetejét zsírral és tejföllel megöntözzük. Forró sütőben fél óra alatt pirosra sül.

Vargányaleves

A jól megmosott szárított vargányát puhára főzzük, sózzuk, egy gyenge rántással összeforraljuk. Apróra kockázott krumplit teszünk bele.

Őrségi gánica

Három nagy krumplit meghámozunk, felkockázunk, és erősen sós vízben megfőzünk. Összetörjük, majd elkeverjük a saját levével. Felkockázunk és zsírjára sütünk kb. 15 dkg füstölt szalonnát. 35 dkg lisztet zsír nélkül, enyhén lepirítunk. A lepirított lisztet hozzáadjuk a sült szalonnához, majd a pürés krumplival masszává dolgozzuk. Kizsírozott tepsibe szaggatjuk, sütőben átforrósítjuk és frissen, forrón tálaljuk. Köretként is adhatjuk.

Fenyőalja gomba, egészben sütve

Az alaposan megmosott, leforrázott, majd szárazra csöpögtetett fenyőalja gombákat egy zsírral jól kikent tepsibe tesszük, a tetejükkel lefelé, szorosan egymás mellé. A gombák közepébe egy kis tejfölt teszünk és megsózzuk. Forró sütőbe tesszük, mire elsül a tejföl, a gomba is megpuhul. Petrezselymes burgonyával tálaljuk.

Répás béles

A tarlórépát lehámozzuk, apróra szeleteljük, sózzuk, pihenni hagyjuk. Sós vízzel a rétestésztánál keményebb tésztát gyúrunk, sodrófával vékonyra nyújtjuk. A répát kifacsarjuk, kevés zsíron megpároljuk, enyhén cukrozzuk. Egyenletesen a tésztára terítjük. Hájas tésztához hasonlóan összehajtogatjuk, majd sodrófával ismét kinyújtjuk. Kizsírozott tepsiben pirosra sütjük, majd kockára vágjuk. Lábasba tesszük, vajat és tejfölt teszünk hozzá, majd forralt tejjel leöntjük, hogy ellepje. Lefedjük, ha megpuhult, ízlés szerint cukrozzuk.

Paprikás vargánya

A szárított vargányagombát megmossuk, leforrázzuk. Apróra vágott vöröshagymát zsíron üvegesre pirítunk. Beletesszük a lecsepegtetett vargányát, megszórjuk pirospaprikával, kevés vizet öntünk alá. Sütés közben egy-két felkockázott krumplit teszünk bele. Amikor a krumpli is átsült, kevés liszttel forgassuk át, adjunk hozzá egy pohár tejfölt. Köretként galuska megy hozzá.

Vasi pecsenye, az eredeti

A legalább fél kilónyi, kicsontozott sertéstarját négy szeletre vágjuk, enyhén kiverjük, és egy éjszakára sós, borsos, fokhagymás tejbe pácoljuk. A húst pirospaprikás lisztbe forgatjuk, bő zsírban mindkét oldalát pirosra sütjük. Dödöllével vagy hagymás tört krumplival kínáljuk.

Tökös-mákos rétes

Fél kiló főző- vagy sütőtököt meghámozunk, vékonyra darálunk, kissé sózzuk, majd kicsavarjuk. Harmad kiló mákot ledarálunk, ugyanannyi porcukorral elkeverjük. Rétestésztát készítünk, kihúzzuk, zsírral lekenjük. A tésztát egyenletesen megszórjuk a mákkal és ízlés szerint mazsolával, a felére tesszük a tököt. A rétest felcsavarjuk, olvasztott zsírral és tojással elkevert tejföllel bekenjük. Közepesen meleg sütőben megsütjük. Szeleteljük, forrón tálaljuk.

 

Őrségi hőkünsütt kerek perec

Hozzávalók:
1 kg finom liszt, 1 csomag (2,5 dkg) élesztő, 2-2,5 bögre tej, 2 tojás + 1 tojás a kenéshez, 2 evőkanál cukor, 1 jó evőkanál zsír, só

Az élesztőt futtassuk fel 1 bögre cukros tejben. Öntsük az edénybe a szitált liszt közepébe, kicsit dolgozzuk át, majd öntsünk hozzá még egy bögre jó langyos tejet, tegyük hozzá a felvert tojást és a sót. Közepes állagú legyen a tészta, dolgozzuk jól ki, majd tegyük hozzá a langyis zsírt, és tovább gyúrjuk addig, míg az edény oldaláról és a kezünkről le nem válik a tészta. Lisztezzük le, takarjuk be abrosszal, tegyünk rá annyi terítőt, hogy jó melegben legyen a tészta. Kb 1 órát kelesztjük, majd öklömnyi cipókat formálunk belőle, kicsit átgyúrjuk, és még legalább 10 percig kelesztjük. Ujjunkat a cipó közepébe szúrjuk, és körkörösen nyújtjuk, majd szétvesszük, és hosszú rudat formálunk a tésztából. Megsodorjuk - ez is nagyban hozzájárul a szálas tésztához -, majd kettes fonatba hagyjuk kelni, tojássall megkenjük és sütjük.

 

Dödölle kicsit másképp 

A krumplit kockákra vágjuk, sós vízben megfőzzük, majd pürésítjük. Lassú tűzön lisztet adunk hozzá, egészen addig amíg bírjuk keverni. Ha kész van, húzzuk le a tűzről. Egy serpenyőbe tegyünk pár kanálnyi zsírt. Apróra vágott hagymát pirítsunk üvegesre, majd egy evőkanállal szaggassunk bele kis gombócokat a krumplipüréből. Tipp: a kanalat mártsuk zsírba, hogy a gombócok ne ragadnak össze. A gombócokat forgassuk bele a hagymába, hogy az ráragadjon az oldalukra. Tegyük tepsibe és forró sütőben süssük ropogósra. Mindig frissen, forrón tálaljuk! Önálló fogásként tejföllel kínáljuk, de köretként is kitűnő, például pörköltekhez.

 

BÉKEBELI VAJASKIFLI

Hozzávalók :
Fél kiló liszt, 2 kiskanál só, fél kocka (2,5 dkg) élesztő,  2 kockacukor, 2 dl langyos tej, 10 dkg olvasztott vaj.

Elkészítés:
A langyos tejben a két kockacukorral felfuttatjuk az élesztőt.
A lisztet egy mély tálba szitáljuk. Beleszórjuk a sót, beleöntjük az élesztős tejet, az olvasztott (de nem forró!) vajat, és az egészből szép sima, az edény falától elváló tésztát gyúrunk.
A tésztát konyharuhával letakarjuk és minimum fél óra alatt duplájára, két és félszeresére kelesztjük.
Amikor megkelt, két egyforma nagyságú cipóra osztjuk. A cipókat ismét átgyúrjuk, meglisztezzük, letakarjuk konyharuhával, és még negyed óráig kelesztjük.
Ezután a cipókat egyenként kb. 3-4 mm vastag körlapot nyújtunk. A körlapokat átlósan nyolc háromszögforma körcikkre vágjuk. A körcikkeket a kör közén levő csúcsuk felé szorosan feltekerjük, és kiflit formálunk belőlük. 

 

DÉDI POGÁCSÁJA

Hozzávalók:

60 dkg liszt, 20 dkg vaj, 1 nagy pohár (kb. 3,5-4 dl) tejföl, 1 tojás, fél csomag (kb. 2,5 dkg) élesztő, 2 dl tej, 2 mokkáskanál só, 1 mokkáskanál cukor, 15 dkg reszeét sajt. A pogácsák tetejére: egy villával fölvert tojás és ízlés szerint magvak, reszelt sajt.

Elkészítés:

Az élesztőt a langyos, megcukrozott tejbe morzsoljuk és fölfuttatjuk (megvárjuk, amíg a tej tetején vasatag, halványbarna hab képződik).

A lisztet egy tálba szitáljuk, belerakjuk a vajat és összemorzsoljuk, sózzuk, beleöntjük a tejfölt, a tojást és az élesztős tejet, és  robotgép dagasztó spiráljával simára gyúrjuk. Egy nagyon puha tésztát kapunk. A tésztát letakarva kelesztjük fél óráig.

Ezután alaposan meglisztezett deszkára borítjuk, és fél centi vastagra nyújtjuk, megszórjuk a reszelt sajt egyharmad részével, és balról középre, jobbról középre, felülről középre és alulról rá összehajtogatjuk.*** Letakarjuk, és negyed órát pihentetjük. A kinyújtást, sajttal szórást, hajtogatást és a pihentetést még kétszer megismételjük.
A harmadik pihentetés után a tésztát két centi vastagra kinyújtjuk, a tetejét tojással megkenjük, késsel berácsozzuk, ízlés szerint magvakkal megszórjuk, aztán pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk.
A pogácsákat sütőpapírral bélelt tepsiben 220 fokra előmelegített sütőben aranybarnára sütjük. 

 

CSICSÓKÁS POGÁCSA

Hozzávalók (két nagy tepsi pogácsához):

20 dkg csicsóka (tisztítva mérve), 30 dkg liszt, 10 dkg vaj, fél kocka (2,5 dkg) élesztő, 1 kiskanál só, 1 kiskanál cukor, 1 dl tej, 1db tojás. A pogácsák tetejére: egy tojás villával kissé fölverve, dió

A csicsókát megpucoljuk, kockákra vágjuk és enyhén sós vízben puhára főzzük (nagyon hamar megfő), miután megfőtt, leszűrjük és krumplinyomón áttörjük.

Az élesztőt a langyos, cukros tejben felfuttatjuk. (Az élesztőt a tejbe morzsoljuk, és megvárjuk, amíg a tej tetején vastag halványbarna hab képződik).

A lisztet egy tálba szitáljuk. Hozzáadjuk a csicsókapürét, az élesztős tejet és a többi hozzávalót, és robotgép dagasztó spiráljával az egészet alaposan összegyúrjuk. (Nagyon puha tésztát kapunk.)

A tésztát egy órát pihentetjük. Ezután háromszor hajtogatjuk. (A tésztahajtogatás részletes leírását itt találod meg: TÉSZTAHAJTOGATÁS LÉPÉSRŐL LÉPÉSRE).

Az utolsó pihentetés után a tésztát fél centi vastagra nyújtjuk, kis pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. A pogácsák tetejét tojással megkenjük. Diót teszünk rájuk, és sütőpapírral bélelt tepsiben 220 fokra előmelegített sütőben barnára sütjük őket. 

 

1 TÉSZTÁBÓL 8 SÜTI

Hozzávalók:

60 dkg liszt, 40 dkg vaj, 20 dkg porcukor, 1 citrom reszelt héja.
A töltelékhez és díszítéshez: sárgabaracklekvár, málnalekvár, narancslekvár, csokoládés mogyorókrém, kókuszreszelék, marcipán (kb. 10 dkg), porcukor, fahéj, mazsola, olvasztott csokoládé, szórócukrok, zöld mandulaaroma, erős színű citrom- vagy narancsszörp.

Elkészítés:

A lisztet nagy tálba szitáljuk.Összemorzsoljuk a hideg vajjal és gyors mozdulatokkal belegyúrjuk a cukrot és a citromhéjat. (Nem szabad sokáig gyúrni, mert úgy a sütemény kemény lesz.) A tésztát 15-20 percre hűtőbe tesszük, majd vékonyra (kb. 3 mm-re) nyújtjuk.

A tésztából kiszúrunk
16 db 5 cm átmérőjű körlapot,
16 db 5 cm átmérőjű hullamos szélű körlapot, melyekből 8-nak kiszúrjuk a közepét is,
16 db szívet,
8 fenyőfát,
8 -8 különböző csillagot,
8 perecet.
A megmaradt tésztából hosszú, vékony rudakat sodrunk, melyekből kb. 5 cm-es kis kifliket formázunk.

A süteményeket 180 fokra előmelegített sütőben kb. 10-12 perc alatt megsütjük, majd a kiflik kivételével kihűtjük. A kifliket még melegen fahéjas porcukorba forgatjuk.

A korongokat kettesével összeragasztjuk málnalekvárral, bevonjuk olvasztott csokoládéval és meghintjük szórócukorral.

A hullámos szélű korongokat baracklekvárral ragasztjuk össze úgy, hogy felül egy-egy kiszúrt közepű legyen.

A szíveket nutellával töltjük, majd olvasztott csokoládéval és mazsolával díszítjük.

A fenyők díszítéséhez 3 evőkanál porcukrot kenhetőre keverünk néhány csepp zöld mandulaaromával és néhány csepp vízzel. A zöld mázt széles pengéjű késsel a süteményekre kenjük, és cukordrazséval díszítjük őket.

A fehér csillagokhoz porcukros deszkán kinyújtjuk a marcipánt. A csillagok szaggatójával nyolc marcipáncsillagot szúrunk ki. A süteményeket vékonyan megkenjük narancslekvárral, és rájuk illesztjük a marcipáncsillagokat.

A sárga csillagokhoz 3 evőkanál porcukrot krémesre keverünk néhány csepp citrom- vagy narancsszörppel. A mázt széles pengéjű késsel a süteményekre kenjük, és szórócukorral díszítjük őket.

A perceket bevonjuk olvasztott csokoládéval, és rögtön, mielőtt a csokoládé megkötött volna, kókuszreszelékbe forgatjuk.

A süteményeket tálra rendezzük, és rögtön kínálhatjuk, de lezárt dobozban napokig elállnak.
 

 

Gosztonyi Erzsébet szállásközvetítője Bükfürdőn - MagyarGosztonyi Erzsébet szállásközvetítője Bükfürdőn - DeutschGosztonyi Erzsébet szállásközvetítője Bükfürdőn - Czech